(0212) 444 99 34
SUUDİ ARABİSTAN HAKKINDA

SUUDİ ARABİSTAN HAKKINDA


Suudi Arabistan, İslam'ın kutsal beldelerini ve doğuş topraklarını yönetimi altında tutan bir devlet olduğundan bütün dünya Müslümanlarının gündeminde olan bir ülkedir. Hac ve umre için vize alınması gerekmektedir.Şeriatla yönetilmektedir.
 
Resmi adı: Suudi Arabistan Krallığı
Yönetim Biçimi :Monarşi
Başkenti: Riyad
Diğer Önemli Şehirleri : Mekke, Medine, Cidde, Taif, Dammam, Dahran, Bureyde.
Yüzölçümü : 2.331.000 km²
Para Birimi : Suudi Arabistan Riyali (1$~ 4 SAR)
Nüfusu : 22,02 Milyon (2000)
Etnik yapı : Nüfusun % 94'ü Araptır. Kalan nüfusu da Güney Asyalılar, Türkistan Türkleri ve oluşturmaktadır.
Okur yazarlık oranı: %62.8
Hafta Tatili: Perşembe - Cuma
Elektrik : 110 & 220 Volt
Saat Farkı : Yaz döneminde saat farkı yok. Kışın 1 saat ileride
Tel. Kodu : (00966) Mekke(2) - (00966) Medine(4)
Türkiye'yi Aramak için : 0090+Alan Kodu + Tel
Ortalama Hava Sıcaklığı : En Düşük 25, En Yüksek 47
Çalışma Saatleri
Bankalar : Cumartesi - Çarşamba 08:00-12:00 17:00-20:00 arası açıktır.
Mağazalar : Cumartesi-Çarşamba 09:00-12:00 15:00-18:00 arası açıktır.
Telefon Sistemi
Türkiye 'den götüreceğiniz mobil telefonları uluslar arası kullanıma açtırmanız gerekiyor. AyrıcaTürkiye 'ye telefon kabinlerinden ucuz telefon açabilir veya telefon kartı satın alabilirsiniz. Suudi Arabistan hazır mobil telefon sim kartı satın alıp cihazınıza takarak kullanabilirsiniz.
 
İklim Şartları - Hava Sıcaklık Durum
u
Medine yılın her anı Mekke'ye göre daha serindir. Sıcaklık gündüzleri kışın 25 - 30 C akşamları 15 -20 C , Yazın ise gündüzleri en yüksek sıcaklık 45 - 50 C , geceleri en düşük sıcaklık 20 - 25 C olmaktadır. Öğle saatlerinde mümkün mertebe dışarıda kalmamaya dikkat edilmelidir..
 
Sağlığımızı Korumaya Dikkat Etmeliyiz
Suudi Arabistan yıllar geçtikçe sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltti. Hastaneler hala ücretsiz ancak özel hastanelerin sayısı bir hayli fazla. Genel olarak sağlık hizmetlerinde sıkıntı ve aksama hissedilmiyor.
Musluk suları genelde içilmiyor. Şişe suyu tercih ediliyor. Hemen her bölgede hastane bulunuyor. Her türlü sağlık probleminde bu hastanelere gidebiliyoruz. Sürekli ilaç kullanıyorsanız yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Aşırı kalabalık zamanlarda hizmetlerde aksama olabileceğini göz önünde bulundurunuz.
 
Kıyafet Seçimi
Havanın genellikle sıcak ve güneşli olması nedeniyle, yanımıza ince ve açık renkli kıyafetleri almalıyız. Kumaş cinsi olarak keten ve pamuk cinsi tercih edilmelidir. Ancak her ihtimale karşı bir ceket veya hırka (yelek) götürmekte fayda var. İhram alırken kalın olanını seçmemiz faydalı olacaktır.
 
Alışveriş
Türk lirası kullanılıyor ama yanınıza Riyal, Dolar veya Euro da alabilirsiniz. Bazı alışveriş yerlerinde kredi kartı da kullanılabilmektedir. Mağazalardan günün her saatinde alışveriş yapılabilirsiniz. Hediyelik alışverişlerinizi hem Mekke, hem de Medine 'de yapabilirsiniz. Hurma alışverişi için daha çok Medine tercih edilir.
 
Kargo Şirketleri
Satın alacağınız hurma vb eşyalarınız ile zemzem bidonlarınızı Mekke ve Medine'den Türkiye'nin her yerine eşya taşıyan kargo şirketleri vasıtası ile gönderebilirsiniz.